Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de noapte

Buna ziua! Va rog frumos sa imi spuneti si mie ce inseamna urmatorul alineat din codul muncii: "fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de baza pentru fiecare ora de munca de noapte prestata".
Daca lucreaza peste program, orele de noapte se platesc si ca ore suplimentare (daca nu i se da liber) si ca ore de noapte, altfel, nu vad de ce...
@crisadi
3.41 +125% = 7.67 ron per ora de noapte.

Luand exemplul tau, corect este:
3.41*125%=4.26 lei pentru o ora de noapte. De unde rezulta 7.67?
ContSters42179, utilizator