avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pot opta pentru plata CASS din venituri din chirii ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pot opta pentru plata CASS din venituri din chirii ?

Pot opta pentru plata CASS din venituri din chirii ? Mai am venituri din dividende.
Dacă am venituri din chirie de 1000 lei / lună cît e CASS-ul datorat, când trebuie plătit.
Cel mai recent răspuns: 200360PIM , utilizator 18:17, 13 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca doriti sa platiti cass prin optiune bifand in d600, veti plati 190 lei pe luna.
Și impozitul pe venit cât se plătește, în acest caz ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru venitul din dividende nu platiti dumneavoastra caci vi se retine de catre firma si la venitul din inchriere, 10% aplicat la o baza care reprezinta 60% din valoarea incasata de la chrias si pentru care ati depus d220.
La anaf am depus doar contractul și-mi spuneau că încă nu știau
Anul trecut îmi rețineau și asigurarea de sănătate
Acum trebuie să fac alte depuneri de documente ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit chirii 2018 kol29 kol29 Buna ziua! As dori sa va intreb ce impozite voi plati din 2018 dupa chirii? Sunt salariat si am si venituri din chirii. (vezi toată discuția)
Declaratie 600 venit din inchiriere violeta ion violeta ion In anul 2017 am venit din chirii peste plafonul stabilit, dar am platit sanatatea - aceasta era oprita obligatoriu de cate ANAF- iar din veniturile realizate ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 pentru venituri din arenda luciamihalache luciamihalache Daca am venituri numai din arenda terenului agricol care sunt sub venitul minim 22800lei/an, cum procedez ? Mai depun sau nu declaratia 600 ?Mi se retine ... (vezi toată discuția)