Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pot opta pentru plata CASS din venituri din chirii ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pot opta pentru plata CASS din venituri din chirii ?

Pot opta pentru plata CASS din venituri din chirii ? Mai am venituri din dividende.
Dacă am venituri din chirie de 1000 lei / lună cît e CASS-ul datorat, când trebuie plătit.
Daca doriti sa platiti cass prin optiune bifand in d600, veti plati 190 lei pe luna.
Și impozitul pe venit cât se plătește, în acest caz ?
Pentru venitul din dividende nu platiti dumneavoastra caci vi se retine de catre firma si la venitul din inchriere, 10% aplicat la o baza care reprezinta 60% din valoarea incasata de la chrias si pentru care ati depus d220.
La anaf am depus doar contractul și-mi spuneau că încă nu știau
Anul trecut îmi rețineau și asigurarea de sănătate
Acum trebuie să fac alte depuneri de documente ?