Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu sarcina si lauzie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu sarcina si lauzie

Buna seara! Sunt in concediu de sarcina si lauzie din decembrie 2017. Am un salariu brut de 2850 lei. Am luat pe luna respectiva 1975 lei. In luna ianuarie am luat si mai putin 1925 lei. Normal ar fi sa castig mai mult nu sa mi se opreasca. Astept raspunsul dvs. Va multumesc.
Anica85, utilizator
Cele 126 de zile au ca baza de calcul salariul brut dar il depasesc ca valoare pe cel NET
Cat era salariul net inainte sa intrati in prenatal?
La ce data ati intrat in prenatal?
Pe ultimele 6 luni inainte de prenatal ati avut fix 2850 in fiecare luna?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua! Salariul net 2007 lei iar brutul 2850 lei. In concediu de sarcina si lauzie am intrat pe 01.12.2017. In ultimele 6 luni acesta a fost salariu brut. Dupa ce o sa-mi expire cele 126 zile, o sa intru in concediu crestere copil. Va multumesc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, este legat de nou de cas/s de 35%
Calculat la 2018 salariul net ar fi 1690 iar anul trecut 2007
Mai departe un specialist in finante poate explica, cert e ca ati fost afectata de noua impozitare, am vazut ca sunt discutii pe tema asta

Imi reiese ca veti lua in felul urmator banii:
Indemnizație Decembrie 2017 (zile lucrătoare - 18)
1849 lei
Indemnizație Ianuarie 2018 (zile lucrătoare - 20)
1818 lei
Indemnizație Februarie 2018 (zile lucrătoare - 20)
1818 lei
Indemnizație Martie 2018 (zile lucrătoare - 22)
2036 lei
Indemnizație Aprilie 2018 (zile lucrătoare - 4)
364 lei
Ultima zi a concediului: 05.04.2018
Va multumesc.

editare :
mesaj anterior citat in intregime.
Cornel Vasile, Consilier juridic