Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli comune

Un proprietar locuiește la fiica sa care face parte din aceiași asociatie de proprietari ...acel părinte este obligat sa plătească cheltuieli comune pt apartamentul sau ?
Conform legislatiei in vigoare, niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta nu va fi exceptat de Ia obligatia de a contribui Ia plata cheltuielilor comune, ca urmare a renutanii Ia folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cualta destinatie decat aceea de locuinta or in alte situatii.
Chiar daca apartamentul nu este locuit,proprietarul detine obligatia in baza disp L nr 230/2007 sa achite lunar contravaloare parti comune