Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de uzufruct

Buna ziua ,
Am facut la primaria Sectorului 3 din Bucuresti o solicitare de atribuire a titlului de proprietate pentru terenul aferent apatamentului unde locuiesc conform Legii nr. 18 / 1991, art 36 alin 2.
Acest apartament l-am donat fiului meu cu uzul fruct subsemnata. Impozitul , rolul este nominalizat astfel : Numele copilului care a primit donatia si uzul fruct subsemnata.
Raspunsul Primariei final, dupa ce mi-au cerut in 3 randuri Certificate fiscale pentru ca expirau termenele pana deeschideau ei dosarul , declaratii notariale, etc….acum au gasit o alta gaseslnita :
“ NU poate fi solutionata cererea pana la transmiterea deplinei proprietati prin stingerea dreptului de usufruct viager asupra apartamentului “, cu alte cuvinte pana mor eu.
V-as ramane racunoscatoare cu un raspuns la ce as putea face , va multumesc
Silvia
Buna seara,

va raspuns prin Decizie ? sau notificare simpla?

Pentu ca sunt acte juridice administrative cu regim juridic diferit care se pot ataca in Contencios Administrativ.

Cu drag
Avocat Minoi, utilizator
Mi-au răspuns printr-o simpla adresă, nici decizie, nici notificare !
Mulțumesc și eu, ce ma sfătuiți ca pot face?