Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal 8 acte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal 8 acte

Buna seara
Sotul meu a fost ridicat de la domiciliu cu mandat de arest preventiv 24 de ore si mandat de perchezitie.
El impreuna cu alte 5 sau 6 persoane au participat la furturi din locuinte si societati comerciale.
El impreuna cu inca un baiat au fost cei care au "asigurat" zona , si doar intr unul dintre imobile intrand.
Tin sa precizez ca a suspendat activitatea cu acei baieti insa acestia au continuat. Bunurile nu au fost de valoare , prejudiciul max in unul din cazuri este de 2000 lei .
Arestul i s a prelungit pe 29 de zile , facandu se contestatie in instanta pt ares la domiciliu sau cazier judiciar insa au fost respinse.
Problema este ca ei toti sunt bagati in aceeasi "oala" desi nu au participat direct la fapt .
Intrebarea mea este ce se poate face ij acest caz pebtru a se obtine cu suspendare ?
Noi putem face mediere cu 4 dintre cazurile in care acesta a participat.
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,

acoperirea prejudiciului integral.

prin mediere sau in sedinta publica cu prezenta partilor civile

Cu drag
Buna seara , multumeac pt raspuns.
Insa priblema este ca nu s au individualizat inca faptele si mai exact " capul" nu a dat dexlaratie detaliata si astfel i a bagat pe toti.fiind la prima abatere exista sansa sa primeasca cu suspendare ?

Avocat Minoi a scris:

Buna seara,

acoperirea prejudiciului integral.

prin mediere sau in sedinta publica cu prezenta partilor civile

Cu drag

Staruiti in acoperirea prejudiciului. Daca reusiti sa va impacati cu toate persoanele vatamate, i se inlatura raspunderea penala si scapa.
Dacă rezolvați amiabil.se rezolvă tot.
Dar e bine sa aveti avocat care sa studieze dosarul si sa vada exact despre ce este vorba.
Dacă scăpa de unele fapte comise poate sa iasa din arest preventiv avocatul putand specula.
Cu pededeapsa cu suspendare avocatul trebuie să studieze dosarul ca sa vada ce apărare sa faca si cat de puternică argumentată ar ieși.