avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Societate comerciala inactiva!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Societate comerciala inactiva!

Buna ziua!

O societate comerciala declarata inactiva de Anaf poate incheia contracte ?
De exemplu un contract de inchiriere pentru un imobil ce-l detine!
Stiu ca nu poate emite facturi si astfel sa incaseze contravaloarea acestora ,dar un astfel de contract este valabil?Poate cineva sa-l desfinteze pe fondul acestei masuri administrative?

multumesc
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 09:33, 22 Octombrie 2009
andre_1973 a scris:
O societate comerciala declarata inactiva de Anaf poate incheia contracte ? De exemplu un contract de inchiriere pentru un imobil ce-l detine!
Stiu ca nu poate emite facturi si astfel sa incaseze contravaloarea acestora ,dar un astfel de contract este valabil?Poate cineva sa-l desfinteze pe fondul acestei masuri administrative?

Buna ziua
Da, o societate inactiva poate incheia contracte, DAR E PACAT! (adica nelegal).
Inactiv nu inseamna ca SC nu poate emite facturi ci ca nu mai desfasoara activitate comerciala.
Intrebare (retorica): daca doriti sa incheiati contracte, de ce ati mai solicitat starea de inactivitate ?
Ultima modificare: Miercuri, 21 Octombrie 2009
legalmgm, utilizator
Am fost declarat inactiv de Anaf ,nu a fost hotararea mea de suspendare a activitatii!
andre_1973 a scris:
Am fost declarat inactiv de Anaf ,nu a fost hotararea mea de suspendare a activitatii!

Din ce cauza, pe ce motiv ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma inactiva tiny_23 tiny_23 Buna ziua, As dorii sa stiu daca o firma care este declarata inactiva fiscal, mai poate semna contracte? Stiu ca nu mai poate emite facturi, dar as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Inactivitate firma. radu_1974 radu_1974 Buna ziua! In cazul in care o societate comerciala a ajuns in inactivitate si are in derulare contracte comerciale nu-si mai poate continua contractele?In ... (vezi toată discuția)
Compensare costicul costicul O I.I. isi desfasoara activitatea intr-un magazin al unei S.C. pe baza unui contract de comodat. Toate utilitatile vin pe numele S.C. . I.I. poate sa ii ... (vezi toată discuția)