Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Societate comerciala inactiva!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Societate comerciala inactiva!

Buna ziua!

O societate comerciala declarata inactiva de Anaf poate incheia contracte ?
De exemplu un contract de inchiriere pentru un imobil ce-l detine!
Stiu ca nu poate emite facturi si astfel sa incaseze contravaloarea acestora ,dar un astfel de contract este valabil?Poate cineva sa-l desfinteze pe fondul acestei masuri administrative?

multumesc
andre_1973 a scris:
O societate comerciala declarata inactiva de Anaf poate incheia contracte ? De exemplu un contract de inchiriere pentru un imobil ce-l detine!
Stiu ca nu poate emite facturi si astfel sa incaseze contravaloarea acestora ,dar un astfel de contract este valabil?Poate cineva sa-l desfinteze pe fondul acestei masuri administrative?

Buna ziua
Da, o societate inactiva poate incheia contracte, DAR E PACAT! (adica nelegal).
Inactiv nu inseamna ca SC nu poate emite facturi ci ca nu mai desfasoara activitate comerciala.
Intrebare (retorica): daca doriti sa incheiati contracte, de ce ati mai solicitat starea de inactivitate ?
legalmgm, utilizator
Am fost declarat inactiv de Anaf ,nu a fost hotararea mea de suspendare a activitatii!
andre_1973 a scris:
Am fost declarat inactiv de Anaf ,nu a fost hotararea mea de suspendare a activitatii!

Din ce cauza, pe ce motiv ?