Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Plata in cont eronat exonereaza de obligatie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Plata in cont eronat exonereaza de obligatie

Buna ziua,
Am un client (societate!) care s-a gandit sa achite o factura de marfa in contul nostru din Trezorerie in loc de contul unei banci comerciale.
A confirmat ca banii i s-au intors, dar ca este vina noastra ca avem contul de Trezorerie pe factura, drept care nu mai vrea sa plateasca.
Clientul fiind societate comerciala, nu s-a gandit nimeni ca nu stie la ce se foloseste/nu se foloseste contul de trezorerie..
Vreau sa-i trimit o somatie de plata, cu precizarea unor articole de lege in sustinerea mea.
Ma ajutati? Multumesc.
george-neagu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~