Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie concediu crestere copil

Buna ziua,
Sunt in concediu crestere copil. Angajatorul isi inchide activitatea in Romania si vrea sa imi acorde un beneficiu(bonus) mai mare de 3400 lei si sa incetam colaborarea cu acordul partilor. Acest lucru duce la pierderea indemnizatiei?
IrinaSP, utilizator
Nu va duce la pierderea indemnizatiei.

Plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptățită primește diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creșterea copilului, altele decât cele rezultate din desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu.