Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelamurire succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelamurire succesiune

Buna ziua, supun atentiei d-stra urmatoarea situatie,si anume, casa in care locuim este proprietatea bunicii paterne(contract de vanzare/cumparare anul 1998). Bunica a decedat acum 10 ani, iar tatal nostru(fiul bunicii) a decedat si el acum aprox 7 ani. De la acel contract de vanzare cumparare nu s-a mai facut absolut nici un act. In aceasta situatie as dori sa stiu ce calitate "juridica/legala" are mama noastra in aceasta succesiune tinand cont ca a fost casatorita cu tata de mai bine de 40 de ani. Eu mai am si un frate. Va multumesc.
Sunt două moșteniri ce trebuie dezbătute:
1. a bunicii - cu moștenitor tatăl dvs.
2. a tatalui dvs. - cu moștenitori:
- soția supravietuitoare cu o cotă de 1/4 din moștenire
- și copii cu o cotă de 3/4 din moștenire (împărțită la nr. lor)

În final, din ap. veți avea: mama 2/8, dvs. 3/8, fratele 3/8.
romascanu, moderator