avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concurs pentru cim pe durată determinată
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concurs pentru cim pe durată determinată

Va rog, am colega care este in crestere copil pana la 2 ani- respectiv mai are 1 an de stat acasa , conducerea doreste sa scoatem postul la concurs pe perioada determinat -
Cum scot postul la concurs ( pe ce perioada) daca colega sa presupunem ca vine peste 3 sau 5 luni) la lucru? suntem institutie publica
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:16, 26 Februarie 2018
Il scoateti in conditiile prevazute de HG 286/2011.

Daca revine mai devreme, atunci durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular, potrivit art.84 alin.2 C.mun.
La încheierea CIM-ului persoanei care ocupa postul prin concurs, la rubrica "Perioada" veti mentiona " pina la revenirea titularului postului"
Chiar daca nu scrie in c.i.m., durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular, potrivit art.84 alin.2 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca lyly64 lyly64 Contractul individual de muncă poate fi încheiat pentru o durată determinată numai în următoarele cazuri: Va rog, colega mea este in concediu ccc( pana ... (vezi toată discuția)
Cim perioada determinata. seneca399 seneca399 Cineva este angajat pentru o perioada determinata pe postul unei persoane care are contractul de munca suspendat.In contract nu se precizeaza perioada de ... (vezi toată discuția)
Incetare cim Nadia Anemona Nadia Anemona Buna ziua! Va rog frumos sa-mi oferiti un raspuns pentru urmatoarea speta: sunt profesor suplinitor calificat, angajat pe perioada determinata, in locul unei ... (vezi toată discuția)