Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concurs pentru cim pe durată determinată
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concurs pentru cim pe durată determinată

Va rog, am colega care este in crestere copil pana la 2 ani- respectiv mai are 1 an de stat acasa , conducerea doreste sa scoatem postul la concurs pe perioada determinat -
Cum scot postul la concurs ( pe ce perioada) daca colega sa presupunem ca vine peste 3 sau 5 luni) la lucru? suntem institutie publica
Il scoateti in conditiile prevazute de HG 286/2011.

Daca revine mai devreme, atunci durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular, potrivit art.84 alin.2 C.mun.
La încheierea CIM-ului persoanei care ocupa postul prin concurs, la rubrica "Perioada" veti mentiona " pina la revenirea titularului postului"
Chiar daca nu scrie in c.i.m., durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular, potrivit art.84 alin.2 C.mun.