avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum recuperez banii de pe reparatia tevilor subsol?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum recuperez banii de pe reparatia tevilor subsol?

Buna ziua! Detin un apartament la parterul blocului,dar la subsol tevile de scurgere si alimentare cu apa erau distruse si subsolul era inundat si cu deseuri.Am luat legatura cu administratorul blocului pt remedire si mi s a comunicat sa iau o oferta pret pt materiale care necesitau schimbate. I s a inmanat o lista cu materiale si suma respectiva si am primit acceptul sa demarez lucrarea. Am schimbat personal si cu ajutorul unor prieteni toata instalatia subsol pana si teava de la scara la canal. Cand am prezentat factura(doar cu materialele) administratorului a inceput sa dea inapoi ca nu vor locatari sa plateasca, S a tinut o sedinta si au fost de acord sa plateasca, insa pana in acest moment nu am primit nici un ban inapoi. Mentionez ca detin factura in original cu datele asociatiei(care mi au fost date de presedinte) numele meu la delegat plus chitanta in original. Cum imi pot recupera suma de bani cheltuita? Il pot obliga cumva? In instanta?
Ultima modificare: Luni, 19 Februarie 2018
tymotyman, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:59, 20 Februarie 2018
Intocmai. Aveti dreptul la recuperarea acestor cheltuieli...
Reprzentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatoe care este factor decizional
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei cu limita de competenta de executie hotarari ale adunari generale,decizii ale presedintelui si ale comitetului executiv
Administratorul de imobil nu are competenta de la sine putere sa impuna la plata suma
Daca anterior demararii executarii reparatiilor ati discutat cu presedintele de asociatie care va dat inclusiv datele asociatiei de proprietari,reluati discutia cu acesta sa realizeze si procesul verbal de receptie lucrari si sa dispuna introducerea la plata cote individuale reparatii instalatie parte comuna pe listele de intretinere
Daca presedintele de asociatie nu isi asuma responsabilitatea sa dispuna obligarea proprietarilor la achitarea oarti comune reparatii instalatie comuna,atunci puteti obliga asociatia de proprietari prin actiune in instanta de judecata
Ca sa aveti dovada,realizati copii dupa documentele justificative ale materialelor utilizate la reparatie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Excesuri? florincristi florincristi Daca o parte din membri asociatiei de locatari cu presedintele,administrator fac abuzuri pentru faptul ca se cred stapani la oi iar majoritatea locatarilor tac ... (vezi toată discuția)
Art. 49 cheltuielile asociaţiei de proprietari-lamuriri Mih2013a Mih2013a Buna ziua, as dori cateva lamuriri legate de Art. 49 Parintii mei locuiesc intr-un apartament la etajul 4 intr-un bloc de apartamente cu 3 scari, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , locuiesc la bloc la etajul 4/4 mihasavoiu mihasavoiu s-a rupt burlanul si imi ploua in casa , am vorbit cu administratorul si mi-a spus ca el nu are ce imi face si sa aduc pe cineva sa-l repare si eu sa platesc . ... (vezi toată discuția)