Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicare sanctiune contraventionala pentru transmitere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicare sanctiune contraventionala pentru transmitere in REVISAL contract de munca din 2017

Daca o unitate a transmis un contract de munca cu data inceperii activitatii 01.11.2017 cu intarziere in REVISAL, adica la data de 10.11.2017, sanctiunea aplicata de ITM este pe HG. 500 sau HG 905? La data de 19.12.2017 a intrat in vigoare HG.905, modificandu-se totodata si termenul de transmitere in REVISAL a contractelor de munca (ziua anterioara inceperii activitatii). Este ok daca s-a facut descrierea faptei pe termenul de transmitere din HG.500 si se aplica sanctiunea pe HG.905 sau se aplica pe tot pe HG.500, in vigoare la data cand trebuia transmis? Sau fapta nu se mai poate sanctiona deloc???
Multumesc frumos. Ideea e ca oricum am merge, pe HG.500 sau HG.905, fapta este transmiterea in REVISAL peste termenul legal, chiar daca HG.500 are un termen si HG.905 altul. La data de 16.02.2018 nu putem vorbi de o sanctiune mai grava, cuantumul amenzii a ramas acelasi. Fapta este considerata contraventie in ambele HG-uri. Atata doar ca termenele de transmitere sunt diferite iar la constatare in 16.02.2018 s-a trecut ca s-a incalcat art.4 alin.1 lit.a din HG.500/2011 si sanctiune aplicata pe alt act normativ (HG.905/2017) care intr-adevar este in vigoare la data incheierii PV-ului dar art.4 alin.1 lit.a din acesta este alt termen. Evident ca nu a fost respectat niciunul din termenele de mai sus, dar atunci cum poate fi incadrata fapta si cum poate fi sanctionata?
Deci trebuie sa ne raportam la fapta angajatorului din 01.11.2017 cand a primit la munca o persoana fara a transmite contractul in REVISAL? Fapta fiind incadrata acum in luna februarie 2018 la art.16 alin.(2) din Codul Muncii si sanctiunea aplicata in luna februarie 2018 sa fie aplicata pe art.260 alin.(1) lit.(e)^1? Hmmmm...... la asta nu m-am gandit!
Cei de la ITM ce baza legala au trecut in PVCSC?

Parerea mea este ca se incadreaza la netransmiterea in termen , intrucat transmiterea s-a operat dar tardiv.
Adica ,avertisment sau amenda de la 5000 lei la 8000 lei.
Da, asa este. S-a operat tardiv. Este netransmitere in termen.. dar fapta savarsita in noiembrie 2017 cum mai poate fi sanctionata daca in februarie 2018 cu un alt act normativ cu acelasi cuantum al amenzii dar este pervazut alt termen de transmitere in revisal? Adica se constata incalcarea art. 4 alin. 1 din HG. 500 si aplica sanctiunea pe HG. 905?Nu se poate spune sub nicio formaca s-a incalcat art. 4 alin. 1 din HG. 905. ITM zice ca s-a incalcat termenul de la 4 alin. 1 din HG. 500 si sanctiune aplicatape HG. 905....