Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

Buna ziua
Am platit impozitul integral pentru autoturismul propietate personala in martie 2017, iar in august 2017 am instrainat masina. Intrebarea mea este, fiscul nu trebuie sa returneze contravaloarea impozitului pe lunile septembrie-decembrie 2017? Cum este procedura?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Se va compensa cu datoriile fiscale existente, la momentul la care veti solicita suma, in baza unei cereri de compensare. Daca nu exista nicio datorie, atunci pe baza de cerere vi se poate restitui suma. NU va ganditi ca dupa ce v-ati scazut de la impozit ca urmare a vanzarii autoturismului o sa stabileasca cineva ca ati platit impozit "in plus", iar pe cale de consecinta va va trimite banii acasa....
ContSters454516, utilizator

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Se va compensa cu datoriile fiscale existente, la momentul la care veti solicita suma, in baza unei cereri de compensare. Daca nu exista nicio datorie, atunci pe baza de cerere vi se poate restitui suma. NU va ganditi ca dupa ce v-ati scazut de la impozit ca urmare a vanzarii autoturismului o sa stabileasca cineva ca ati platit impozit "in plus", iar pe cale de consecinta va va trimite banii acasa....

Cu tot respectul, sunteti intr-o mare eroare!
Impozitul este datorat pe INTREGUL an fiscal de catre persoana care in proprietate bunul respectiv la data de 31.12 a anului anterior. Asadar, daca in 31.12.2016 aveati in proprietate autoturismul, puteati sa-l vindeti si la data de 01.01.2017 pentru ca impozitul cade in sarcina dumneavoastra pe INTREGUL an 2017. Cumparatorul va plati impozit pentru autoturismul respectiv incepand cu 01.01.2018.
calin_75, utilizator