avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

Buna ziua
Am platit impozitul integral pentru autoturismul propietate personala in martie 2017, iar in august 2017 am instrainat masina. Intrebarea mea este, fiscul nu trebuie sa returneze contravaloarea impozitului pe lunile septembrie-decembrie 2017? Cum este procedura?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Cel mai recent răspuns: calin_75 , utilizator 10:52, 22 Februarie 2018
Se va compensa cu datoriile fiscale existente, la momentul la care veti solicita suma, in baza unei cereri de compensare. Daca nu exista nicio datorie, atunci pe baza de cerere vi se poate restitui suma. NU va ganditi ca dupa ce v-ati scazut de la impozit ca urmare a vanzarii autoturismului o sa stabileasca cineva ca ati platit impozit "in plus", iar pe cale de consecinta va va trimite banii acasa....
Ultima modificare: Miercuri, 21 Februarie 2018
ContSters454516, utilizator


Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Se va compensa cu datoriile fiscale existente, la momentul la care veti solicita suma, in baza unei cereri de compensare. Daca nu exista nicio datorie, atunci pe baza de cerere vi se poate restitui suma. NU va ganditi ca dupa ce v-ati scazut de la impozit ca urmare a vanzarii autoturismului o sa stabileasca cineva ca ati platit impozit "in plus", iar pe cale de consecinta va va trimite banii acasa....


Cu tot respectul, sunteti intr-o mare eroare!
Impozitul este datorat pe INTREGUL an fiscal de catre persoana care in proprietate bunul respectiv la data de 31.12 a anului anterior. Asadar, daca in 31.12.2016 aveati in proprietate autoturismul, puteati sa-l vindeti si la data de 01.01.2017 pentru ca impozitul cade in sarcina dumneavoastra pe INTREGUL an 2017. Cumparatorul va plati impozit pentru autoturismul respectiv incepand cu 01.01.2018.
Ultima modificare: Joi, 22 Februarie 2018
calin_75, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul impozit profit si depunere declaratie 101 Maria Melania Maria Melania Societatea a fost platitoare de impozit pe profit pana la data de 31.12.2016. Incepand cu data de 01.02.2017, devine platitoare de impozit pe venit ... (vezi toată discuția)
Acoperirea pierderilor provenite an fiscal venit - an fiscal profit ionel.dobre1 ionel.dobre1 O societate comerciala platitoare de impozit pe venit microintreprindere pana la 31.12.2016 care a inregistrat pierdere in anii 2015, 2016 devine platitoare de ... (vezi toată discuția)
Adresa de infiintare a propririi miky stan miky stan Buna ziua , Am cumparat apartamentul in care locuiesc in august 2017 , iar acum primesc instiintare de poprire , ca nu as fi platit gunoiul . Mentionez ca ... (vezi toată discuția)