Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cedare creanta intre firme
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cedare creanta intre firme

Buna
O firma din romania care intra in dizolvare datoreaza bani la o firma din UK(A). Pentru a nu intra in litigiu, doreste sa cedeze firmei din UK
(A) drepturile de incasare viitoare care ar putea decurge din un alt contract incheiat cu o alta firma din UK (B), dar aceste drepturi de incasare si venituri viitoare nu sunt certe.

Practic firma din romania are semnat contract cu firma B, contract in baza caruia incaseaza comision la fiecare 6 luni daca clientii trimisi la firma B continua contractul dupa cele 6 luni. Deci veniturile nu sunt certe.

In acest caz, daca firma A accepta tranzactia, se poate ceda dreptul contractual de incasare de la firma B? Poate sa cedeze o creanta viitoare si incerta?

Multumesc

Raspunsul este da, art 1572 din codul civil