Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impozit indemnizatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impozit indemnizatii

Buna ziua
In cadrul asociatiei de proprietari avem mai multe functii remunerate
(presedinte,administrator,cenzor,casier,oameni de serviciu,etc.).Pana acum erau remunerati in baza conventiilor civile de prestari servicii sau contract de mandat si plateam catre stat 5,5% catre CASS si 16% impozit.Mentionez ca majoritatea suntem pensionari.Aplicand noua lege cu impozitarea ce vom plati catre stat si in ce procente ? Am inteles ca vom plati 25% catre pensii ? (Daca este asa inseamna ca avem dreptul anual sa depunem la casa de pensii adeverinte de la asociatie pentru recalcularea pensiei ?).Care este modalitatea actuala legala de angajare la o asociatie de proprietari a presedintelui,administratorului,cenzorului,contabilului,oamenilor de serviciu ?
Va multumesc
Conform dispozitii in vigoare presedinte si cenzor pot fi retribuiti in baza contractelor de mandat
Presedintele si cenzorul sunt alesi de catre adunarea generala nu au calitatea de angajati
Administratorul contabilul,femeia de serviciu pot fi retribuiti prin incheierea de CIM
Si ce platim catre stat si in ce procente ?