avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas - 6 luni e 100%?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas - 6 luni e 100%?

Buna ziua,

Mama mea a primit luna aceasta decizia pentru pensia de urmas ca procentaj de 50% din pensia sotului decedat.
Este nascuta in 09/1957 iar din cate am citit varsta de pensionare este de 60 de ani si 10 luni. Pe decizie este mentionat ca a primit decizia pentru limita de varsta desi nu a implinit inca 60 si 10 luni si mai este mentionat ca data scadenta este august 2018 (cand probabil va implini 60 si 10 luni). Ce se va intampla dupa aceasta perioada, se va recalcula? Va trebui depus un nou dosar?
Nu ar fi trebuit (neavand varsta limita de pensionare si niciun venit) sa primeasca 6 luni integral pensia?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:26, 22 Februarie 2018
Septembrie 1957 Iulie 2018 60/10
Nu se va recalcula deoarece va ramane tot 50%.
Pe cele 6 luni este tot pensie de urmas ceea ce inseamna tot 50%.
Va multumesc mult! Sa inteleg ca 100% timp de 6 luni este considerat de fapt un ajutor, iar ea avand aproape varsta standard a intrat cumva anticipat la pensie?

Carp Mircea a scris:

Septembrie 1957 Iulie 2018 60/10
Nu se va recalcula deoarece va ramane tot 50%.
Pe cele 6 luni este tot pensie de urmas ceea ce inseamna tot 50%.


Legea 263/2010

Art.87
Soțul supraviețuitor care nu îndeplinește condițiile prevăzute la art. 85 și la art. 86 alin. (1) beneficiază de pensie de urmaș pe o perioadă de 6 luni ....
Cat este pensia pentru un urmas ?
Raspuns:
50%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetarea pensiei de urmas nicoletav nicoletav am primit o decizie privind incetarea platii pensiei de urmasi in baza art,113,alin.(1),lit.b ....din legea nr 263/2010....am termen 30 de zile sa contest..dar ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas myrymia myrymia Buna ziua, Cum se poate proceda ca mama mea, ramasa vaduva, sa poata beneficia de pensia de urmas? Mentionez ca tatal meu a murit de o luna iar mama este ... (vezi toată discuția)
Pensia de urmas azuga123 azuga123 Buna ziua, Sotul meu a decedat la data de 17.ianuarie.2016. Era pensionar cu gradul III de invaliditate. Am depus la Casa de Pensii cererile pentru ... (vezi toată discuția)