Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas - 6 luni e 100%?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas - 6 luni e 100%?

Buna ziua,

Mama mea a primit luna aceasta decizia pentru pensia de urmas ca procentaj de 50% din pensia sotului decedat.
Este nascuta in 09/1957 iar din cate am citit varsta de pensionare este de 60 de ani si 10 luni. Pe decizie este mentionat ca a primit decizia pentru limita de varsta desi nu a implinit inca 60 si 10 luni si mai este mentionat ca data scadenta este august 2018 (cand probabil va implini 60 si 10 luni). Ce se va intampla dupa aceasta perioada, se va recalcula? Va trebui depus un nou dosar?
Nu ar fi trebuit (neavand varsta limita de pensionare si niciun venit) sa primeasca 6 luni integral pensia?
Septembrie 1957 Iulie 2018 60/10
Nu se va recalcula deoarece va ramane tot 50%.
Pe cele 6 luni este tot pensie de urmas ceea ce inseamna tot 50%.
Va multumesc mult! Sa inteleg ca 100% timp de 6 luni este considerat de fapt un ajutor, iar ea avand aproape varsta standard a intrat cumva anticipat la pensie?

Carp Mircea a scris:

Septembrie 1957 Iulie 2018 60/10
Nu se va recalcula deoarece va ramane tot 50%.
Pe cele 6 luni este tot pensie de urmas ceea ce inseamna tot 50%.

Legea 263/2010

Art.87
Soțul supraviețuitor care nu îndeplinește condițiile prevăzute la art. 85 și la art. 86 alin. (1) beneficiază de pensie de urmaș pe o perioadă de 6 luni ....
Cat este pensia pentru un urmas ?
Raspuns:
50%