Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... va raog ajutati-ma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

va raog ajutati-ma

Am si io o mare problema : sunt angajata la un supermarket f cunoscut care de la un timp forteaza angajatii sa cumpere din expirate. Caz: ieri am venit dintr-un concediu de 2 saptamani si trebuia sa iau bonurile iar sefa de magazin imi ia jumate din ele ( mie si altor 3 colege dupa raion in total in valoare de 2.800.000) cand i-am aratat caietul sa vada ca expiratele au fost scoase in ziua in care expirasera m-a facut nesimtita si mi-a bagat pe gat altele care au expirat cand am fost eu in concediu si inca unele la care nu am facut instiintare ... oricum toate valorau cam 1.000.000 max ....am intrebat unde se vor duce bonurile si de ce nu ne da nimika la mana pe ele (am insinuat ca in buzunarul ei poate ca normal se face scazamant pe ele ) si am refuzat sa iau bonurile si i-am spus ca o sa ma adresez birourilor de la bucuresti.... credeti ca am o sansa si carei directii sa ma adresez.....va multumesc
Inteleg ca exista in cadrul societatii o regula si anume ca angajatii sunt obligati sa cumpere produse pe bonurile de masa NUMAI din magazinele voastre? Daca am inteles bine, intrebarea care se impune este urmatoarea: v-a fost comunicata aceasta regula printr-un act scris? Nu inteleg ceva si anume: chiar daca exista o regula (scrisa sau nescrisa) in aceasta privinta, DE CE NU VI SE DA BON DE CASA SAU O CHITANTA, ceva justificativ pt. plata pe care o efectuati cu bonurile de masa?!
Astept lamuriri pt. a te putea indruma ce sa faci ca sa-ti rezolvi problema.
La angajare nu mi s-a spus nimika de asa ceva si nici nu am semnat nimika in acest sens- deci nu are nimika scris sau semnat de mine ( supermarketu nu are birouri in ploiesti ci doar in bucuresti, aici nu avem decat sefa de magazin care se pare ca ia decizii de una singura, chiar daca nu am preg juridica stiu ca nu are voie fara o sanctiune de la bucuresti sa-mi opreasca bani sau bonuri.).. si am cerut ceva la mana ptr oprirea de bonuri, un document justificativ si mi s-a spus ca pe deasupra mai sunt si nesimtita si ca o sa aiba ea grija de mine.... e bine sa ma adresez la cei de la ITM si daca am sanse de reusita ?ca mai sunt si alti angajati in aceasi situatie
1. Daca esti hotarata sa suporti consecintele (avand in vedere ca pana la rezolvarea situatiei tot cu sefa de magazin ai sa lucrezi...), atunci primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa comunici directorului firmei, in scris, exact situatia (cand s-a intamplat, ce anume si care au fost consecintele), cu incheierea de final ,,va rog sa dispuneti masurile ce se impun,,. Daca nu te poti duce sa depui adresa respectiva personal la registratura (de unde neaparat trebuie sa iei un nr. de inregistrare pe care sa-l pastrezi) atunci pune adresa intr-un plic, completeaza si o confirmare de primire (daca nu stii ce este intreaba la posta) si expediaza-l pe adresa birourilor din Bucuresti.
2. ITM nu are competente in cazul tau - in situatia in care nu se rezolva situatia in prima varianta, ramane sa mai discutam dupa.
P.S. - Daca intr-adevar si celelalte colege ale tale sunt hotarate sa participe la rezolvarea situatiei voastre, atunci faceti adresa in numele tuturor (3) insa neaparat cele pe care le mentionezi in adresa trebuie sa semneze adresa respectiva.