Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru si intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru si intabulare

Buna seara.. Nu stiu daca am nimerit unde trebuie dar as dorii o informatie.
In urma decesului tatălui, s-a făcut succesiunea in anul 2014. Este obligatoriu sa fac intabularea şi cadastrul? Sau in ce caz trebuie să le fac?
Succesiunea se poate face fara cadastru/intabulare. Trebuie sa intabulati dreptul de proprietate in cazul in care doriti sa incheiati un act de dispozitie asupra bunurilor imobile mostenite (vanzare, donatie, partaj, ipoteca, etc)
Succesiunea s-a facut imediat după decesul tatălui. Nu am de gand sa vand , sa donez samd. Sa inteleg ca doar in cazul vanzarii, donarii samd se face cadastru si intabulare? Altfel nu ma obliga nimeni?
Daca la data cand ati facut succesiunea nu exista cadastru si intabulare, notarul a scris in certificatul de mostenitor (iar daca nu a scris asta, ar fi trebuit sa o faca) ca mostenitorii se obliga sa faca toate demersurile necesare in vederea obtinerii numarului cadastral si intabularii in Cartea funciara a imobilelor cuprinse in masa succesorala.