Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntarea la mostenire din SUA necesita apostilare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntarea la mostenire din SUA necesita apostilare?

Unchiul meu a murit acum 2 ani. Matusa supravietuitoare nu s-a ocupat de succesiune din motive de sanatate, pana de curand. Unchiul nu a avut bunuri altele decat cele dobandite in timpul casatoriei cu matusa. La deschiderea succesiunii i s-a solicitat matusii sa prezinte pozitia unicei surori a unchiului meu. Aceasta este cetatean american, stabilita de mult in SUA, are o varsta inaintata, nu se poate deplasa cu usurinta.
Este suficienta declaratia de renuntare la calitatea de mostenitor data la un birou de avocatura din zona ei, sau trebuie tradusa si apostilata?
VA MULTUMESC
Declaratia de renuntare trebuie sa fie data in forma autentica si apostilata. Forma autentica inseamna ca declaratia trebuie incheiata fie la ambasada/consulat fie la un notar de drept civil (in Florida,Alabama sau Louisiana). O declaratie data in fata unui avocat sau in fata unui notar public din alte state nu va fi valabila chiar si apostilata.