Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Relație pasageră, urmată de o posibilă sarcină ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Relație pasageră, urmată de o posibilă sarcină nedorită de partener și de hărțuire. Cum poate evita tatăl să-și exercite drepturile și obligațiile de părinte?

Salut,

Am decis sa am o relatie cu o colega de munca, imediat dupa divortul meu. I-am zis ca incercam si vedem ce iese. Eu eram depresiv, mersesem la psihiatru sa iau antidepresive si somnifere si, in acelasi timp, si la psiholog. M-am culcat cu ea de doua ori. Din cauza depresiei si a pastilelor, nu puteam sa am erectie suficienta. Ea m-a asigurat ca nu e in perioada fertila si ca e ok sa facem sex fara preservativ avand in vedere ca nu aveam pe ce sa il pun. Dupa ce m-am culcat a doua oara cu ea, m-am despartit de ea, mi-am dat seama ca nu o iubesc. Am blocat-o pe whatsapp/ telefon/ etc si asta a fost.

Saptamana trecuta, mi-a contactat unul din prietenii super buni sa ii zica pe facebook ca sunt sanse uriase sa fie insarcinata cu mine si ca eu nu vreau sa recunosc copilul. Cu mine refuza sa vorbeasca.

Traiesc o perioada de cosmar, nu stiu daca e sau nu insarcinata, nu pot afla deoarece refuza sa comunice cu mine, iar daca chiar este, nu vreau sa am un copil pe care doar ea il vrea si cu o femeie care m-a pacalit si e complet nebuna si obsedata.

Daca copilul este real, dar inca nenascut si inca in perioada in care se poate face avort, pot face ceva sa nu il recunosc chiar daca ma va da in judecata mai tarziu pentru paternitate? ( ca sa nu fiu obligat sa ii platesc banii pentru santajul numit copil )

De asemenea, mi-a agasat prietenii cu intrebari legate de mine, fratele ei ma acuza pe whastsapp, o pot da in judecata de hartuire si santaj?

Traiesc o drama, nu vreau sa se aleaga praful de mine din cauza unui context nefericit si a unei pacaleli.
ContSters461809, utilizator
Inainte de toate in acest caz este si o problema morala ce trebuie rezolvata. Va victimizati si va ascundeti in spatele problemelor dvs personale, divort, depresie...Vi s-a parut normal sa va folositi de o femeie pentru a depasi momentele grele prin care treceati atunci, dar nu vi se pare normal sa va asumati raspunderea in cazul in care se va naste un copil. Mai mult credeti ca puteti determina acea persoana sa faca avort. Din nou, e vorba de corpul altei persoane, avortul lasa traume fizice si psihice. Era si de datoria dvs sa va protejati, nu sa lasati in grija femeii totul, daca ea v-a spus ca nu e in perioada fertila nu inseamna ca v-a mintit, metoda calendarului (daca stiti la ce ma refer) este printre cele mai nesigure metode pentru a preveni o eventuala sarcina nedorita.
costi58, utilizator
Eu sunt curios in toata povestea asta: intereseaza pe cineva cum va creste acel copil? Cu/fara afectiune, cu/fara parinti, etc...?

Sincer, daca stiu ca nu sunt pregatit pentru un copil, de ce sa-l fac ?!

Sau daca femeia si-l doreste foarte mult, considera ca are o anumita varsta, ca asta e sensul ei in viata, iar barbatul ii spune de la bun inceput ca nu vrea sa fie implicat, atunci de unde fortarea asta? Pai hai sa o luam si de nevasta urgent si sa devenim sclavul ei, nu?

Un copil vine de comun acord, cand avem casa, bani, masina, cand ne iubim, nu facem copii din accidente si apoi le oferim o viata mizerabila. Sau daca nu e de comun acord, mi se pare normal ca, din respect, partenerul care nu l-a dorit sa nu fie implicat. Nu zice nimeni nimic de avort!

Dar fortarea, hartuiala, de recunoastere, pensie etc....ce facem fratilor, suntem in coreea de nord? L-ai vrut doar tu, asuma-ti asta si descurca-te!

Plus, ce spune despre demnitatea unei femei ca s-a culcat cu un barbat 1-2 ori si vrea sa-i recunoasca copilul draga doamna consilier juridic
Andrea Paul??!?!?!

Vorbesc eu prostii? Uitati articol scris de celebru psiholog pe tema asta:
[ link extern ]

Daca si el vorbeste pe langa, inseamna ca....

elain86, utilizator

elain86 a scris:

Eu sunt curios in toata povestea asta: intereseaza pe cineva cum va creste acel copil? Cu/fara afectiune, cu/fara parinti, etc...?
Da,se pare ca toti mai putin tatal care crede ca isi poate lasa samanta pe unde vrea fara consecinte.

Sincer, daca stiu ca nu sunt pregatit pentru un copil, de ce sa-l fac ?!
Exact,ia-ti masuri de precautie,protejeaza-te, nu te astepta sa o faca altul in locul tau.

Sau daca femeia si-l doreste foarte mult, considera ca are o anumita varsta, ca asta e sensul ei in viata, iar barbatul ii spune de la bun inceput ca nu vrea sa fie implicat, atunci de unde fortarea asta? Pai hai sa o luam si de nevasta urgent si sa devenim sclavul ei, nu?
O dati in telenovele,nu zice nimic victima de vreun viol/fortare. Dar a fost convins ca e ok sa nu se protejeze nu?

Un copil vine de comun acord, cand avem casa, bani, masina, cand ne iubim, nu facem copii din accidente si apoi le oferim o viata mizerabila. Sau daca nu e de comun acord, mi se pare normal ca, din respect, partenerul care nu l-a dorit sa nu fie implicat. Nu zice nimeni nimic de avort!
Ba chiar zice de avort,recititi va rog. Din respect pentru un om care te-a folosit pentru a-si rezolva propriile probleme de natura fizica sau psihica ar trebui ca o femeie,cea care poarta sarcina, sa omoare o fiinta nevinovata si sa isi creeze ei insesi traume fizice si psihice nu? Ca doar asta e rolul femeii in viata,sa asigure linistea barbatilor usuratici.

Dar fortarea, hartuiala, de recunoastere, pensie etc....ce facem fratilor, suntem in coreea de nord? L-ai vrut doar tu, asuma-ti asta si descurca-te!
Nu stiu sa se fi schimbat legea in ultimele luni. Iar contraceptia e legala de multi ani la noi in tara.

Plus, ce spune despre demnitatea unei femei ca s-a culcat cu un barbat 1-2 ori si vrea sa-i recunoasca copilul draga doamna consilier juridic
Andrea Paul??!?!?!
Dar despre demnitatea unui barbat care si-a folosit instrumentul de "scris",a varsat "cerneala" si apoi a dat block pe toate conturile acelei femei ce se poate zice? E un adevarat gentleman nu?

Vorbesc eu prostii? Uitati articol scris de celebru psiholog pe tema asta:
[ link extern ]

Daca si el vorbeste pe langa, inseamna ca....

Nu vad nici o legatura cu situatia de fata,nu i-a gaurit nimeni prezervativul nu? :)

Pentru ca initiatorul topicului si-a sters contul, subiectul se inchide.