Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract munca part-time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract munca part-time

1. La un contract de munca part-time se platesc toate contributiile catre stat, la fel ca la contractul full-time ?

2. Un angajat cu contract parti-time poate beneficia de somaj la incetarea raporturilor de munca prin restrucutarea firmei ?
Angajatul cu CIM part-time beneficiaza de aceleasi drepturi si are aceleasi obligatii ca si un salariat cu norma intreaga.
1.se platesc toate taxele corespunzatoare normei de ore lucrate
2.daca aveti norma de 4 ore /zi trebuie sa aveti 24 luni lucrate in ultimele 24 luni
Art. 103. - (1) din Codul muncii prevede - Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.
Da beneficiaza de somaj.
Art. 17. - (1) Legea 76/2002 modificata - În aplicarea prevederilor art. 34 alin. (1ind 2) din lege, stagiul de cotizare aferent unui contract individual de muncă cu timp parţial se stabileşte ca raport între timpul de muncă pentru care a fost încheiat contractul individual de muncă cu timp parţial şi durata normală a timpului de muncă.