Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna ziua.
va prezint urmatoarea speta. in 2008, la data parasirii domiciliului conjugal de catre sotul meu, am convenit partajarea bunului imobil, achizitionat in timpul casatoriei, fara insa a intenta si actiunea de divort.
Intelegerea a fost verbala iar el a fost despagubit cu suma de bani pe care a pretins-o.
Suma de bani cu care am platit sulta, a fost rezultatul unui credit ipotecar, pe care l-am achitat in integralitate eu.
Dupa aproximativ 6 ani, sotul se intoarce in caminul conjugal, pe motiv ca el este proprietar in acte.
Care sunt sansele ca sulta pe care am achitat-o sotului , sa fie luata in calcul la un partaj judiciar.?
Precizez ca sulta a fost achitata prin transfer bancar iar de intelegerea verbala aveau cunostinta atat cei din familia sotului cat si cei din familia mea.
in perioada absentarii (2008-2014), eu am fost cea care a suportat absolut toate cheltuilelile cu intretinerea imobilului.

multumesc!
Buna ziua,
Daca puteti sa-l determinati pe sot sa recunoasca in scris cele relatate atunci e bine.
Din pacate, conform prevederilor art. 309 cod procedura civila, sumele peste 250 lei trebuiesc dovedite cu acte.
Va trebui sa apelati la imposibilitatea morala de a solicita o proba scrisa coroborata cu proba cu martori si cu extrasul bancar.