avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul minim

Lucrez la o firma de pază și am realizat în luna ianuarie 192 ore. Menționez că sunt încadrat la salariul minim pe economie. Ce salariu trebuie sa primesc in mâna ?
Cel mai recent răspuns: Contabilitate Brasov , Contabil 15:55, 26 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru orele suplimentare se achita un spor de cel putin 75% din salariul de baza. In ianuarie au fost 160 de ore lucratoare, deci aveti 32 de ore suplimentare.
Daca brutul este 1900 lei, se achita 75% spor ptr orele suplimentare, este functia de baza, nu ati avut concediu, fara persoane in intretinere, nu beneficiati de bonuri de masa sau alte ajustari in plus sau minus la salariu, atunci salariul net ar trebui sa fie 1532 lei.
Mulțumesc mult pentru răspuns. Mai am o întrebare la încadrarea de salariu minim cît este netul pe oră exceptând sporurile având în vedere că eu am luat 1229 lei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Netul pe ora se stabileste in functie de cate zile (ore) lucratoarea sunt in luna respectiva. Daca ati luat 1229 lei si sunt 20 zile lucratoare a cate 8 ore pe zi (norma intreaga), adica 160 de ore, atunci netul pe ora este 7.68 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigii de munca,plata orelor suplimentare voineagmihaela voineagmihaela Buna tuturor! Tocmai am castigat procesul intentat de mine catre fostul angajator pt concediere abuziva si nu prea stiu cum se calculeaza orele suplimentare ... (vezi toată discuția)
Salariu ContSters334080 ContSters334080 Vreau sa stiu la un nr. de 240 ore lucrate pe luna ce salariu primesc.Multumesc.Contractul de munca este minim pe economii. (vezi toată discuția)
Salariu calculat corect? Cornel 2009 Cornel 2009 Buna ziua 1.Lucrez cu contract de munca pe perioada nedeterminata cu norma intreaga (8 ore/zi, 40 ore pe saptamana) cu un salariu de baza brut lunar de 750 ... (vezi toată discuția)