Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Transfer pensie strainatate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Transfer pensie strainatate

Buna ziua! Sunt beneficiarul unei pensii din Romania si as dorii sa ma lamuriti cum se poate face transferul ei in strainatate? Am citit pe diferite situri ca una din conditii ar fi ca trebuie sa dovedesc cu actul de identitate adresa din strainatate? Asta pesupune sa imi schimb cartea de identitate sau sa imi obtin pasaport romanesc cu domiciliul in strainatate? Actualmente am domiciliul in Romania si cred ca nu trebuie sa renunt la locuinta ptr acest transfer al pensiei? Iar o alta intrebare ar fi: daca pana la expirarea cartii de identitate eu imi vand locuinta din Romania atunci pe ce adresa imi pot face cartea de identitate? Multumesc si o zi frumoasa sa aveti!
Exportul pensiilor în străinătate
[ link extern ]