Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce constituie dovada achitarii sultei?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce constituie dovada achitarii sultei?

Buna ziua,

In urma unui proces de iesire din indiviziune, a fost emisa o sentinta prin care garsoniera (sector 6) a fost atribuita in favoarea mea, in schimbul platii sultei catre persoana care detine o parte din garsoniera. Pentru a intabula toata garsoniera pe numele meu am vazut ca sunt necesare urmatoarele acte de proprietate:

d) in cazul dobandirii prin Judecatorie, in baza unei sentinte civile:
- sentinta civila cu mentiunea definitiva si irevocabila - copie conforma cu originalul (duplicat) emis de Judecatorie;
- dovada achitarii sultei (daca exista) - copie legalizata.

Daca fac plata prin virament bancar, ce constituie dovada achitarii sultei? Este suficient ordinul de plata cu mentiunea plata sulta conform horararii judecatoresti nr../2017?

Multumesc,

Irina M
Va trebuie extras bancar ci dovada platii si specificatia banilor+declaratie notariala data de persoana beneficiara a sultei.
Multumesc mult pentru raspuns. In cazul in care persoana nu vrea sa vina sa semneze de primire la notar, ce pot face?