Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minora vrea sa se mute la iubitul ei major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minora vrea sa se mute la iubitul ei major

Daca eu vreau s o iau pe iubita mea minora de la ai ei ce tre sa fac ?
Ma-sa cica tre sa vin cu politia si protectia copilului la ea acasa ca sa-mi dea semnatura. Vrem sa ne mutam impreuna atat, iar parintii ei sunt de acord.
Este bine sa analizati cu multa responsabilitate varianta dorita de dv
Pentru a indeparta situatii neplacute ,este de preferat sa asteptati ca minora sa ajunga la majorat sa obtina acordul parintilor
Am analizat o. As vrea sa stiu cum trebuie procedat atat, lectii de morala gasesc, fara suparare. Parintii sunt de acord vrem doar sa stim cum trebuie procedat atat.
Nu va puteti muta impreuna si "atat". Acest "atat" inseamna multe responsabilitati care nu ar trebui sa fie asumate la o varsta atat de frageda.
Ideal ar fi ca iubita sa-si termine studiile si sa devina majora pt. a lua o asemenea decizie. De ce atata graba?
Pana la urma, ... politie si protectia copilului, sau sunt de acord parintii? Va cam contraziceti...
Parintii sunt de acord, iar mama fetei a spus ca trebuie sa dea semnatura la protectia copilului si la politie cum ca este de acord. Ea se grabeste si parintii ei, nu eu. Nu vreau sa credeti ca sunt vreun tigan care vrea s-o ia. Am studii superioare facute in alta tara chiar. Eu i-am explicat ca sa mai astepte dar na daca nu vrea, asta e, ne mutam.

gi-jane2, moderator