Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei & executare silita

Buna ziua
Este vorba despre un acord de mediere intre mine si fosta concubina cu privire la stabilirea domiciliului cop[ilului nostru + program de vizita si pensie de intretinere!
As dorii sa stiu ce semnifica mai exact aceasta amanare de pronuntare si care este procedura?
Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei''
va trebuii sa merg personal sa aflu rezultatul la instanta?
De asemenea a doua intrebare ar fi daca instanta accepta acordul de mediere semnat la mediator care sunt conditiile prin care as putea sa o execut silit pe fosta concubina pt plata pensiei de intretinere?
Am stabilit in acordul de mediere plata sumei de 500 de lei lunar! insa desi aceasta a parasit domiciliul in octombrie anul trecut a trimis copilului doar de doua ori suma de 250 de lei de la semnarea acordului de medier ein decembrie si pana acum!
As dori sa stiu si care ar fi costuriile executarii silite si care este procedura? multumesc
Costurile executarii silite le aflati de la executorul judecatoresc,mergeti cu hotararea judecatoreasca cu mentiunea "definitiva"la un executor judecatoresc ptr.punere in executare silita.
Va multumesc pt raspuns!
Iar cu privire la aflarea sentintei? Unde trebuie sa ma adresez? se afiseaza undeva? Multumesc
gabriel555, utilizator