Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmaș
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmaș

Am doi nepoți care beneficiază de pensie de urmaș după tatăl lor acum trei luni a murit și mama lor. Dacă vor fi înfiați vor mai beneficia de pensia de urmaș?
În situaţia în care vor fi înfiaţi, vor deveni copii cu drepturi depline faţă de noii părinţi. Ca atare nu vor mai putea beneficia de pensia de urmaş.