Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sedinta ordonanta președințială - prezenta reclamant
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sedinta ordonanta președințială - prezenta reclamant

Imi poate spune cineva cum se desfasoara o sedinta pentru o ordonanta presidintiala?
Sunt reclamant si am primit citatie cu numarul salii dar nu inteleg ce se intampla la data respectiva.
E ca la un proces obisnuit? Ma intreaba ceva daca merg sau doar pot sa asist la ce discuta?
Nu as vrea sa merg sa stau la usa daca tot fac efort fiind in alta localitate dar vreau sa merg daca pot participa.

Sper ca am pus intrebarea cum trebuie, ofer detalii daca e nevoie.

Mii de multumiri
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
In materia ordonantei presedintiale, cererea se va depune la instanta competenta sa se pronunte asupra fondului dreptului.
Mai trebuie sa precizam ca ordonanta se poate cere daca avem deja pe rol un proces de drept comun sau chiar daca nu exista o actiune principala introdusa.

Judecarea ordonantei se face de catre un singur judecator, de urgenta si cu precadere. Desi legea permite judecarea chiar fara citarea partilor, datorita exigentelor dreptului la un proces echitabil, in general partile se citeaza.
Astfel, functie de materia cererii va puteti prezenta sau nu, daca ati formulat intampinare/cerere reconventionala ar fi bine sa va prezentati pentru a sustine in fata instantei punctul dumneavoastra de vedere.
Cu stima,
Sunt reclamant, am depus la judecatoria de domiciliu.
Am dosar de fond, este vorba despre exercitarea autoritatii parintesti.
Am primit citatiile.
Partea parata nu a depus nimic.
Eu trebuia ca reclamant sa depun intampinare sau cerere reconventionala? (Nu stiu exact ce semnifica)
Se propun probe, se administreaza eventual, se discuta pe fond, ca la orice proces la prim termen.
Paratul depune intampinare sau cerere reconventionala.

Dvs va puteti prezenta personal la termen (ceea ce ar fi indicat mai ales daca nu ati cerut judecarea in lipsa) sau va puteti angaja un avocat care sa va asiste/reprezinte.

Din punctul meu de vedere e inutil sa mergeti si sa stati la usa salii de sedinta, cu alte cuvinte e ca si cum ati sta acasa. Daca nu rasundeti cand se face apelul partilor, dosarul se va suspenda.

Trebuie sa va prezentati in sala, sa asteptati sa fie strigat dosarul dvs si apoi sa raspundeti la intrebarile judecatorului si sa propuneti probe care sa va sustina cererea.
Multumesc, nu stiam care e procedura.
O sa ma prezint.