avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz semnare act aditional prelungire contract de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz semnare act aditional prelungire contract de munca pe perioada determinata

Buna ziua,

Sunt angajat la firma x cu contract de munca pe perioada determinata( 1 an).
M-au trimis la formari profesionale, pentru care am semnat acte aditionale pentru o perioada de 4 ani.
In prezent am aproape 2 ani de cand sunt angajat ( contractul mi-a fost prelungit cu inca 1 an, prin act aditional).
Urmatorea prelungire nu vreau sa o mai semnez.
Daca nu imi dau acordul pentru prelungire, si contractul se incheie de drept, la data din ultimul act aditional. ma pot obliga sa platesc restul de sume, pentru perioada ramasa, conform actelor aditionale de formare?

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 5 Martie 2018
comrace, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:51, 17 Septembrie 2018
Refuzul semnarii actului de prelungire nu poate intra in categoria "la initiativa sa".

Initiativa prelungirii o are angajatorul si nu salariatul.
Sa inteleg, ca la refuzul angajatului de a semna prelungirea, contractul de munca inceteaza de drept?

Inceteaza din initiativa salariatului.Ei au initiat prelungirea, dumneavoastra ati refuzat, e initiativa dumneavoastra. In opinia mea, trebuie sa achitati.
comrace a scris:

Sa inteleg, ca la refuzul angajatului de a semna prelungirea, contractul de munca inceteaza de drept?

C.i.m. nu inceteaza la initiativa salariatului ,c i inceteaza de drept.

Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
Va contrazic, conform Codului muncii, un Cim poate inceta astfel:
- de drept ( ex: cand s a scurs perioada de timp pt.care a afost incheiat )
- din initiativa salariatului ( ex: cazul demisiei )
- din initiativa angajatorului ( ex: cazul concedierii )
- prin acordul de vointa al ambelor parti ( ex .art.55 lit b codul muncii.)
De acord ca nimeni nu poate fi obligat sa munceasca acolo unde nu doreste.
Referitor la problema dumneavoastra, initiatorul acestui dialog, cel mai corect este sa cititi singur Codul muncii, articolele legate de incetarea CIM.
Cat despre clauzele non standard,adaugate la CIM, cum este si aceasta clauza de firmare profesionala, da, trebuie sa returnati acesti bani - actul aditional face parte din contract.
Ultima modificare: Luni, 5 Martie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Contract de munca pe perioada determinata de 3 luni cu clauza de nereziliere de 12 luni oana_cris oana_cris Buna ziua, Speta este: S-a incheiat un contract de munca pe perioada determinata de 3 luni. La o saptamana dupa semnarea contractului angajatul este obligat ... (vezi toată discuția)
Formare profesionala si act aditionale apetra apetra In societate se organizeaza cursuri de formare (de limbi straine, altele specifice domeniului de activitate in care ne desfasuram activitatea, de management ... (vezi toată discuția)
Act aditional cursuri calificare Razvan.s Razvan.s Buna ziua, Se da urmatoarea situatie: Sunt angajat pe perioada determinata de 3 luni, iar firma deja m-a trimis la un curs de calificare. In urma acestui ... (vezi toată discuția)