Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cetatenia copil și pensie alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cetatenia copil și pensie alimentară

Bună ziua. Am un copil din căsătoria cu un cetățean grec.Suntem divorțați de cinci ani. Căsătoria si divorțul au avut loc in România. Copilul s-a născut in Romania și nu a fost niciodată in Grecia. Întrebarea mea este dacă fostul soț putea sa-i facă cetățenie greacă fiului său fără acordul meu, punandu-se această problemă cand copilul avea în jur de 1 an.Cum pot afla dacă acum copilul are cetățenie greacă? Mentionez va dețin custodie exclusivă. Totodată, am o sentință definitivă pentru pensie alimentară, dar nu am primit nimic niciodată. Cum o pot pune în aplicare , tatăl locuind și muncind in Grecia?Care sunt căile legale ?
Apelaţi la Ministerul Justiţiei, la serviciul de cooperare internaţională, cei de acolo vă vor lămuri.Va trebui să le trimiteţi sentinţa cu privire la pensia alimentară, veţi completa nişte formulare. M.J. are număr de telefon pe site-ul său, apelaţi Relaţii cu publicul şi veţi fi îndrumtă.
Am facut acest lucru prin avocat de 2ori.Nu am primit nici un raspuns in 2ani

Faceţi acest lucru dvs. fără avocat
Vă mulțumesc!