Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la servitute

avem in camp o holda,la care nu avem cale de acces decat trecand pe la vecini.mai nou acestia nu ne mai lasa sa trecem pe proprietatea lor.ce solutie exista pentru a putea sa ne folosim in continuare proprietatea, avand in vedere faptul ca nu avem acces la ea.
va multumesc
exista calea unui drept de servitute; vecinii sa va permita accesul la lotul de pamint de la drumul principal pe calea cea mai scurta.
Servitutea locului infundat e una legala.

Veti alege un loc care sa aduca o paguba cat mai mica proprietarului fondului aservit , si veti avea o obligatie de despagubire, totodata .

Asa incat, daca exista un consens al proprietarilor fondurilor vecine , se poate constitui un drept de servitute, apeland la notarul public.

Altminteri , situatia nu e rezolvata decat de judecatoria in a carei raza teritoriala se regasesc bunurile imobile.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat