Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... depunere dosar litigiu in alt oras
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

depunere dosar litigiu in alt oras

Buna ziua.
Doresc sa dau in judecata o companie aflata in alt oras fata de cel in care locuiesc eu. Unde trebuie sa depun dosarul? La tribunalul de care apartin eu sau la cel de care apartine compania, aceasta fiind din alt oras?
Multumesc
Buna ziua.
Cererea de chemare în judecată se introduce la instanţa în a cărei circumscripţie domiciliază sau îşi are sediul pârâtul.
Cererea de chemare in judecata se introduce la instanta in a carei circumscriptie domiciliaza sau isi are sediul paratul,daca legea nu dispune altfel[Art.107(1)NCPC]
Va multumesc mult pentru raspuns. Stiti cumva daca pot trimite prin posta dosarul cu confirmare de primire si daca trebuie sa trimit dosarul in 3 exemplare sau doar in 2? Multumesc.
Puteti trimite prin posta cu confirmare de primire in atatea exemplare cate parti sunt plus un exemplar ptr.instanta,daca este un parat in 2 exemplare, unul ptr.comunicare parat plus un exemplar ptr.instanta.