Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CAS persoane fara venit(ANAF)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CAS persoane fara venit(ANAF)

Buna ziua,

Am fost la ANAF sa achit CAS la nevoie, adica pe 7 luni, care are o taxa unica de 1330ron
Doamna de la ANAF a zis sa nu fac asta, deoarece urmeaza sa intre o noua ordonanta prin 17-28martie, care sa reduca de la 7 luni la 6luni plata si care iti ofera asigurare medicala pe cel putin jumatate de an.
Stiti ceva? s-au a incercat sa scape de munca?
esti asigurat doar la accesarea serviciilor medicale, adica pot accesa serviciile medicale doar o singura data, adica o singura data intri in spital cu suma de 1330ron. In caz de mai e nevoie iarasi, mai achiti inca o data 1330ron. Nu e pe perioada . Platesti 1330ron si ai acces la servicii medicale, dar doar o data.
CA la GARA CFR, platesti , intri in tren. Cobori din tren si vrei sa urci iarasi, platesti iarasi.
CAm asta e ANAF si ROmania in 2018 si din februarie tot astept sa schimbe asta si cica abia prin iunie intra alte reguli