Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prenatal...sau cobcediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prenatal...sau cobcediu medical

Pot lua prenatal sau postnatal daca am ramas gravida in luna in care m.am angajat nefiind angajata pana atunci? Eu m.am angajat in septembrie si in iunie ar trebui s nasc....oare pot sa iau prenatal daca platesc mai devreme cu cateva luni darile la stat? Sau macar pot intra in concediu medical de la 7 luni? Multumesc
Buna ziua,

Puteti intra in concediul medical de sarcina si lauzie atata timp cat aveti stagiul minim de cotizare de 22 zile in ultimele 12 luni anterioare nasterii lui bebe, astfel incat sa fie platit acest concediu medical de catre angajator.
Dar sa tineti cont ca pentru indemnizatia de crestere copil dupa terminarea concediului de maternitate, trebuie sa aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni, altfel statul nu va acorda aceasta indemnizatie.
Se considera perioada eligibila concediului de crestere copil si acest concediu de maternitate, dar nu stiu daca veti indepli cele 12 luni necesare pentru indemnizatia de crestere copil.
IULIA NEDELCU, Consultant resurse umane