Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Informare raportare biroul de credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Informare raportare biroul de credit

Buna seara,
Pe scurt. M-am trezit in Biroul de credit pt o datorie aferenta unui credit contractat la CEC in 2018. Acel credit trebuia sa fie preluat de fostul sot. Nu s-a intamplat. Dar fostul sot a platit periodic, insa de multe ori se pare ca nu a platit rata ( de cele mai multe ori) Banca nu m-a informat pana in 2.2.2018 despre ce demersuri s-au facut, daca s-au facut incercari de transferare a creantelor. Nu m-a informat de raportarea la BC. Am aflat intamplator..M-am trezit in 26 ian cu scrisoare acasa ca ma executa silit pt o datorie de 5600 de lei din 22800. Creditul e contractat din 2008, eu in 2013 am depus la dosarul de credit divortul si hot jud privind partajul in care se mentioneaza ca fostul sot va prelua creditul CEC.. Tot atunci s-a facut si actualizare de date in sistemul CEC.MI-au favut copie CI si nr de tel si adresa de email. In 2016 le scriu celor de la CEC ( dupa ce am aflat ca sunt in BC) rugandu-i sa imi dea un extras de cont cu datoria actuala, sa imi ofere o solutie si ce pot face ca sa rezolv sit. Nici un rasp. 3 reveniri.. Dar ma trezesc cu scrisoare in 26.01.2018 ca ma executa silit.. Am facut reclamatie si la CEC si la Anpc.. M-am prezentat la banca pe 2.2.2018 cand am aflat ca fostului sot i s-au bagat pana atunci 2 angajamente de plata sub nas pt sumele de 600 de lei si 1000 de lei de-a lungul anilor in cond in care venitul lui era minim pe economie., bani pe care el nu ii putea plati Va rog, in masura in care se poate sa imi spuneti, daca as da CEC in judecata as avea castig de cauza, avand in vedere ca : - nu am avut informatii despre raportarea la BC, despre detaliile preluarii creditului de fostul sot si de faptul ca ma aflu in situatia asta desi nu am stiut si nu am primit informari privind situatia creditului? Ei pot fi amendati de anpc in aveste conditii? Multumesc
Atata timp cat ati contactat impreuna un credit si aveti un grafic de rambusare pt a stii suma si data scadenta, banca nu are ce sa va mai informeze.
Pt ca acel credit sa fie preluat de fostul sot, e necesar sa mergeti impreuna la banca si sa va asigurati ca se realizeaza aceasta preluare; pana ce nu rezolvati aceasta situatie e normal ca orice titular/codebitor de credit sa fie raportat in biroul de credit pt orice intarziere la plata.
O zi frumoasa!
Fara sa ma notifice inscris cu 15 zile inainte conf deciziei 105/2007????
Aici problema nu este ca exista o datorie de plata ci ca nu am stiut de la inceput de aceasta datorie. Si m-am trezit cu scrisoare ca ma executa silit. Adica dvs vreti sa imi spuneti ca banca poate face ce doreste fara sa anunte ambele parti ca este o problema cu creditul ? Asta vreti sa imi spuneti?
Alina Rosu a scris:

Atata timp cat ati contactat impreuna un credit si aveti un grafic de rambusare pt a stii suma si data scadenta, banca nu are ce sa va mai informeze.
Pt ca acel credit sa fie preluat de fostul sot, e necesar sa mergeti impreuna la banca si sa va asigurati ca se realizeaza aceasta preluare; pana ce nu rezolvati aceasta situatie e normal ca orice titular/codebitor de credit sa fie raportat in biroul de credit pt orice intarziere la plata.
O zi frumoasa!