Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizare modificare din geam in usa de acces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizare modificare din geam in usa de acces

Buna, doresc sa modific accesul unui apartament situat la parter (lipit de trotuar) prin largirea unui geam care are iesire in strada.
Cladirea este o cladire veche interbelica, iar accesul se face prin curtea comuna.
Este posibil si daca da care ar fi pasii de urmat?
Multumesc
alezu, utilizator
Daca este cladire monument istoric nu veti putea materializa interesul dv
La cladirile de patrimoniu pentru orice interventie este obligatoriu acordul ministerului culturii,
care in speta dv nu va accepta modificarea aspectului exterior al cladirii

Multumesc pentru raspuns, chiar daca este o cladire veche nu apare pe lista monumentelor istorice in schimb este in zona de protectie( zona centrala).
Care ar fi pasi de urmat? imi imaginez ca am nevoie de autorizatie pentru aceasta modificare.
gi-jane2, moderator
Daca imobilul este cladire veche,obligatoriu pentru eventuale modificari contactati serviciul urbanism din primarie
Trebuie sa detineti un proiect intocmit de o firma autorizata. In baza proiectului puteti solicita autorizatie de ctie. de la primarie.
Inceperea lucrarilor este posibila doar cu avizul Inspectoratului de stat in ctii.