Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Documentatia cadastrala se face dupa masuratorile ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Documentatia cadastrala se face dupa masuratorile cadastristului, sau ...?

Documentatia cadastrala se face intocmai dupa masuratorile
cadastristului, sau dupa: raportul de expertiza judecatoreasca, dupa sentinta civila, respectiv, decizia civila ramase definitive prin nerecurare?
Este cadastrul si intabularea considerat ca baza de calcul in stabilirea impozitului pe cladire ori se merge pe datele false, gresite, eronate cu intentie, din raport si hotarari definitive? Va multumesc frumos!
Masuratorile cadastrale au ca fundament, in cazul prezentat de dvs., hotararea ramasa definitiva.
Daca sunt neconcordante ce vizeaza suprafata existenta in realitate si hotararea instantei ele pot fi rectificate prin caile extraordinare de atac, in situatia in care nu se vizeaza rejudecarea fondului.
Daca sunt neconcordante in sensul ca nu exista in realitate parti din suprafata terenului, verificati ca nu cumva vecinii sa fi intrat si atunci sa fie vorba de o actiune in granituire.
La primarie, impozitul datorat (constructii/teren) se calculeaza functie de actul de proprietate, care trebuie corelat cu cartea funciara, insa baza o reprezinta actul de proprietate, eventualele neconcordante de masuratori cadastrale se colutioneaza prin plangerea directa la BCPI de care apartine imobilul.