Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... TAXÃ DE PRIMÃ INMATRICULARE???
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

TAXÃ DE PRIMÃ INMATRICULARE???

BUNA ZIUA!
Dupa cum i se si spune taxa de prima inmatriculare cred ca se plateste doar la inmatricularea unei masini second-hand care este adusa in Romania si inmatriculata!Daca este inmatriculata in RO si apoi vanduta altei persoane, SC sau institutie cred ca nu se mai plateste aceasta taxa!ASA ESTE?UN RASPUNS CAT MAI DOCUMENTAT VA ROG FRUMOS!!!
MULTUMESC!
Gabi Manciu
Daca un autoturism este inmatriculat in Romania si se instraineaza practic se face o "Transcriere" a acelui autoturism de pe numele vechiului proprietar pe numele noului proprietar......deci nu o Inmatriculare, taxa asa cum reiese si din denumirea ei este pentru PRIMA inmatriculare .......
Multumesc frumos pentru raspuns!#-o
O zi minunata!