avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare: cote de participare la masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare: cote de participare la masa succesorala

Buna ziua,
Intrebare la Dvs, stimati colegi:
Sotia (in prezent decedata) si sotul supravietuitor au avut un bun imobil cumparat de ei doi in timpul casatoriei, cu aport egal.
Defuncta avea dintr-o casatorie precedenta, un fiu legitim (neinfiat de sotul supravietuitor).
Care sunt cotele la care au drept de mostenire sotul supravietuitor si fiul din prima casatorie din masa succesorala a defunctei?
Cu stima,
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 18:56, 23 Octombrie 2009
Raspunsul ar fi 5/8 sotul supravetuitor si 3/8 fiul din prima casatorie.
gabescu a scris:
Raspunsul ar fi 5/8 sotul supravetuitor si 3/8 fiul din prima casatorie.

Multumesc Dle.@gabescu.
Pentru lamurirea mea, va rog si explicatia (sa nu scriu "justificarea" ca nu fair)
Cu stima,
Raportat la masa succesorala a defunctei (in care intra numai 1/2 din acest bun comun) sotul supravietuitor are o cota de 1/4 conform art. 1 din Legea nr. 319/1944, iar descendentul (fiul legitim) cota de 3/4 conform art. 669 cod civil.
Cotele de 5/8, respectiv 3/8 sunt referitoare la cota din bunul comun ( din care sotul supravietuitor are 1/2 reprezentand partea sa din bunul comun, la care se adauga cota de 1/4 mostenita din partea sotiei, si rezulta 5/8). Restul este al fiului.
Ultima modificare: Vineri, 23 Octombrie 2009
casiba, utilizator
Multumesc, @casiba

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezerva succesoralã PopMihai PopMihai După stabilirea rezervei soţului supraveţuitor, rezerva descendenţilor se va calcula din întreaga masă succesorală sau numai din partea rămasă după ... (vezi toată discuția)
Mostenire hadasssa hadasssa Buna ziua. Am si eu o intrebare referitoare la un certificat de mostenitor care spune asa: De pe urma defunctului X decedat la data de 4 nov 1990, au ramas ... (vezi toată discuția)
Nelamurire RadoiRamona RadoiRamona buna ziua, am un certificat de mostenitor(decesul tatalui) care contine urmatoarele date:de pe urma decesului tatalui meu a ramas un apartament de doua ... (vezi toată discuția)