Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare: cote de participare la masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare: cote de participare la masa succesorala

Buna ziua,
Intrebare la Dvs, stimati colegi:
Sotia (in prezent decedata) si sotul supravietuitor au avut un bun imobil cumparat de ei doi in timpul casatoriei, cu aport egal.
Defuncta avea dintr-o casatorie precedenta, un fiu legitim (neinfiat de sotul supravietuitor).
Care sunt cotele la care au drept de mostenire sotul supravietuitor si fiul din prima casatorie din masa succesorala a defunctei?
Cu stima,
Raspunsul ar fi 5/8 sotul supravetuitor si 3/8 fiul din prima casatorie.
gabescu a scris:
Raspunsul ar fi 5/8 sotul supravetuitor si 3/8 fiul din prima casatorie.

Multumesc Dle.@gabescu.
Pentru lamurirea mea, va rog si explicatia (sa nu scriu "justificarea" ca nu fair)
Cu stima,
Raportat la masa succesorala a defunctei (in care intra numai 1/2 din acest bun comun) sotul supravietuitor are o cota de 1/4 conform art. 1 din Legea nr. 319/1944, iar descendentul (fiul legitim) cota de 3/4 conform art. 669 cod civil.
Cotele de 5/8, respectiv 3/8 sunt referitoare la cota din bunul comun ( din care sotul supravietuitor are 1/2 reprezentand partea sa din bunul comun, la care se adauga cota de 1/4 mostenita din partea sotiei, si rezulta 5/8). Restul este al fiului.
casiba, utilizator
Multumesc, @casiba