Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... act de divort din SUA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

act de divort din SUA

Fiica mea s-a casatorit in Romania cu un cetatean roman.Dupa casatorie au plecat in SUA unde au divortat si li s-a eliberat un act de divort .In momentul de fata are nevoie de actul de divort la tribunalul din Constanta dar nu ii este acceptat pe motiv ca nu este finalizat deoarece actul are un punct care prevede ca:
* judecatoria pastreaza jurisdictia asupra litigiilor neterminate* la care nu este scris nimic.Fiica mea a fost la judecatoria din SUA si a cerut lamuriri dar i s-a spus ca acela este un act final si nu au ce sa ii mai dea.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate de a rezolva aceasta problema.
Actele de stare civilă ale cetăţenilor români, întocmite de autorităţile străine, au putere doveditoare în ţară numai dacă sunt înscrise sau transcrise în registrele de stare civilă române. Prin urmare, trebuie ceruta transcrierea actului de divort la serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor sau la primăria unităţii administrativ teritoriale în a cărei rază domiciliază persoana in cauza.
Trebuie recunoscută hotararea de statul român.
Are calea instanței.
Dacă nu cunoaște legea aplicabilă, conform legii, poate apela la avocat având deschisa calea la justiție.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat