Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuarea chiriasilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuarea chiriasilor

Proprietarul vine si spune in termen de 80 de zile sa parasiti apartamentul pentru ca vreau sa il vand. Pe contractul semnat cu agentia de imobiliare (nu cred ca s-a inregistrat la ANAF - as putea sa verific asta cumva?) se specifica inchiriere pe perioada nedeterminata. Din ce am citit in legea locuintei, evacuarea chiriasilor inainte de termenul din contract doar in cazuri de gen neplata chiriei, stricaciuni serioase, etc. In niciun caz pt ca brusc s-a hotarat sa il vanda.

Pe langa asta, contractul a fost semnat pe partea proprietarului de o prietena a acestuia, in locul lui, care e plecat in strainatate. Nu exista vreo imputernicire la notar in acest sens.

A spus cineva intr-un alt raspuns asa: "proprietarul poate solicita evacuarea lor prin procedura speciala instituita de noul cod de procedura civila, o procedura de urgenta, care se judeca cu celeritate, conditionata, insa, de notificarea chiriasilor prin executor judecatoresc cu 30 zile inainte de introducerea cererii si, de asemenea, prin cererea de evacuare pe drept comun, care dureaza mult mai mult."

Puteti sa-mi explicati aceste doua feluri de proceduri si cand se pot ele aplica?

Multumesc.
gondolkodom, utilizator
1-Puteti vizualiza contractul inclusiv la agentia imobiliara care avea obligatia sa va inmaneze 1 exemplar al documentului
2-Locatorul pe langa drepturi si obligatii,in conytractul d elocatiune poate prevedea si anumite clauze speciale de reziliere de care normal dv ca si locatar ar trebui sa aveti cunostiinta fiind una dintre partile semnatare
3-Nu are legatura legea locuintei cu clauzele contractului de locatiune