avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executaresilita
Discuție deschisă în Executare silită

executaresilita

am incheiat un contract de credit cu Banca Cooperatista si nu am platit 3 rate.Intre timp am mai platit din aceste 3 rate iar cei de la Banca Cooperatista mi-au infiintat poprire pe drepturile salariale si au facut si cerere de incuviintare a executarii silite.Se poate asa ceva.Mai mult decit atit daca titlul executoriu nu este investit cu formula executorie poate fi admisibila cererea? Va rog sa/mi raspundeti urgent


va rog sa/mi raspundeti odata inceputa executarea prin poprire aceasta main poate continua.Se poate face contestatie la executare
Ultima modificare: Vineri, 23 Octombrie 2009
fanycorn2007, utilizator
Cel mai recent răspuns: Avocat Julea Stefan , Avocat 07:09, 26 Octombrie 2009
incepand din anul 2006 contractele de credit reprezinta titlu executoriu asa ca nu mai e necesara investirea cu formula executorie ci pleaca la executor care cere incuviintarea executarii silite ,in primul rand prin poprirea salariala iar in cazul in care nu aveti se va pune sechestru pe bunurile mobile din proprietatea dvs pana la executarea integrala a creditului ,daca nu aveti nici bunuri atunci dosarul de executare ramane deschis pentru urmarire in vederea popririi timp de 30 ani iar cheltuielile cresc
succes
Vai de mine! Timp de 30 de ani? Dar ce prescriptie crezi ca se aplica in speta?
=D> munca silnica pe viata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silitã de cãtre corpul executorilor bancari iolanda15 iolanda15 Am primit o notificare cesiune de creanţă de la Corpul Executorilor Bancari al unei banci, prin care am fost informaţi că, în baza Contractului de credit ... (vezi toată discuția)
Poprire credit banca LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Am urmatoarea problema: am primit de la un birou de executori judecatoresti o adresa de infiintare a popririi pe numele unui salariat care nu si-a achitat un ... (vezi toată discuția)
Termen prescriere datorie adi_68 adi_68 Speta ar fi aceasta: in 2006 s-a contractat un credit de nevoi personale pe o durata de 10 ani (suma aprox.18000 lei, cred). Ultima plata s-a facut in iunie ... (vezi toată discuția)