avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONATIE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONATIE PROPRIETATE

Vreau sa ii donez fiicei mele un teren ce imi apartine . Ea este inca minora .
In ce masura dreptul de proprietate ii revine ei pana la majorat ? Eu mai am vreun " drept de proprietate asupra lui "

Cel mai recent răspuns: CaraD , utilizator 13:16, 14 Martie 2018
Puteti dona fiicei, aceasta are capacitatea sa primeasca, sa devina proprietar adica. Administrarea acestei proprietati se va face insa prin dvs ca ocrotitor legal
Eu ca parinte mai pot ipoteca proprietatea ? Sau mai rau : mai poate fi proprietatea subiect al vreunei garantii , executii silite ? Proprietatea mai este privita ca fiind a mea din acest punct de vedere ?
Ultima modificare: Miercuri, 14 Martie 2018
200p, utilizator
Ipoteca este un act de dispozitie. Eu am spus ca veti continua sa faceti acte de administrare, pentru cele de dispozitie (in mod legal echivalente cu instrainarea) veti avea nevoie de incuviintarea instantei.
Daca terenul este ipotecat acum, el nu se poate dona decat cu acordul creditorului. Daca nu este ipotecat dar incercati prin donatie sa-l scoateti de sub urmarirea creditorilor intr-o procedura de executare silita, trebuie sa stiti ca un astfel de act poate avea multe consecinte negative. Si in orice caz, creditorii au la dispozitie o actiune speciala prin care pot cere desfiintarea actelor incheiate in frauda lor si intoarcerea bunurilor in patrimoniul supus urmaririi. Deci este absolut nerecomandata donatia facuta cu acest scop
Ultima modificare: Miercuri, 14 Martie 2018
CaraD, utilizator
Nu acesta este scopul : de a-l scoate de sub urmarirea creditorilor ( nu se pune problema de asa ceva ) , ci doar de donatie , de a sti ca , la majorat , va intra in posesia totala a bunului . Doar ma intrebam , daca cumva , vor aparea in viitor anumite litigii, in care poate intra unul dintre parinti , ea va risca sa piarda proprietatea ?
Eu vreau doar siguranta copilului . Multumesc .

Cornelia Dayes a scris:

Ipoteca este un act de dispozitie. Eu am spus ca veti continua sa faceti acte de administrare, pentru cele de dispozitie (in mod legal echivalente cu instrainarea) veti avea nevoie de incuviintarea instantei.
Daca terenul este ipotecat acum, el nu se poate dona decat cu acordul creditorului. Daca nu este ipotecat dar incercati prin donatie sa-l scoateti de sub urmarirea creditorilor intr-o procedura de executare silita, trebuie sa stiti ca un astfel de act poate avea multe consecinte negative. Si in orice caz, creditorii au la dispozitie o actiune speciala prin care pot cere desfiintarea actelor incheiate in frauda lor si intoarcerea bunurilor in patrimoniul supus urmaririi. Deci este absolut nerecomandata donatia facuta cu acest scop

Puteti face donatia acum sau atunci cand copilul devine major. In ambele cazuri ar fi bine de examinat situatia creditorilor parintilor la momentul acela, pentru ca donatia inseamna micsorarea patrimoniului parintilor si implicit micsorarea garantiilor creditorilor acestora. Acela este riscul de a pierde proprietatea si nu este influentat de varsta copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit de nevoi personale + credit ipotecar cristina1970 cristina1970 Avem probleme financiare, nu e o noutate, dar situatia este realmente dificiala, si as avea nevoie de sfaturi pentru a putea iesi din ea. In anul 2006 am ... (vezi toată discuția)
Cum trec casa pe numele parintilor? ContSters239798 ContSters239798 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum pot trece casa si terenul pe numele parintilor; terenul este cumparat prin act de vanzare cumparare, casa este construita ... (vezi toată discuția)
Donatii mirelaea mirelaea am doi copii de 2 si 12 ani le pot dona lor partea mea din apartamentul ce il detin impreuna cu fratele meu?si daca da eu voi mai aparea ca si detinator de ... (vezi toată discuția)