Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... În cât timp poate sa mi se dea raspuns?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

În cât timp poate sa mi se dea raspuns?

Daca mi-am trimis actele pt.concediu risc maternal ,la birou-de unde merg la medicina muncii. ......În cât timp poate sa mi se dea raspuns?pt.ca doctorul de fam.sa-mi poată elibera concediu medical.
Mulțumesc ! Anticipat Cui Răspunde
george-neagu, moderator
1. OUG 96/2003
art.7
(1) În termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a fost anunţat în scris de către o salariata că se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 lit. c)-e), acesta are obligaţia să înştiinţeze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial de muncă pe a cărui rază îşi desfăşoară activitatea.

(2) De la data primirii înştiinţării medicul de medicina muncii şi inspectoratul teritorial de muncă vor verifica condiţiile de muncă ale salariatei la termenele şi în condiţiile stabilite prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă.

2. Medicul de medicina muncii din directia de sanatate publica teritoriala si inspectoratul teritorial de munca, în termen de maximum 30 de zile lucratoare de la data informarii acestora de catre angajator, efectueaza verificarea conditiilor de munca ale salariatei care a anuntat angajatorul în scris ca se afla în una dintre situatiile prevazute la art. 2 lit. c)-e) din ordonanta de urgenta.