Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensie alimentara

Buna ziua. La inceputul lunii februarie, baiatul a facut o plangere la politie impotriva tatalui sau pt neplata pensie alimentara, acesta avand o restanta de 4 luni. De la politie, i s-a spus baiatului ca plangerea a fost inaintata catre Parchet. De atunci a trecut o luna si jumatate. Oare de ce dureaza atat de mult? Au mai fost facute plangeri si in trecut impotriva fostului sot dar niciodata nu a durat atat de mult. Sa mai fac o noua plangere?Sa apelez la un executor? Cum sa procedez? Intre timp s-au mai adunat 2 luni restante. Multumesc anticipat pt raspuns.
Buna ziua.
Mergeti la Parchet in audienta la procurorul de serviciu si solicitati informatii despre stadiul dosarului.
Buna ziua. Am primit raspuns la cererea mea de la Parchetul Judecatoriei Botosani imi care mi se spune ca dosarul se afla pe rolul Politiei Mun. B.O.P.M.U. Ce inseamna mai exact acest lucru? Multumesc anticipat.

Av. Gabriel Klein Kiritescu
Utilizator
15:45, 23 Martie 2018
Buna ziua,
Dosarul se afla in instrumentarea Politiei Municipiului Botosani, la Biroul de Ordine Publica pentru Mediul Urban.
Nu va suparati dar cercetarea penala dureaza cam un an.
Dar de ce nu a apelat la un executor judecătoresc pentru punerea în executare a pensiei de întreținere`??

Nu Poliția se ocupă cu executarea silită`!!
Dapix, utilizator
Corect dar se ocupa de "abandon de familie"!