Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua, am cateva intrebari referitoare la succesiune: mama mea a decedat in urma cu 2 luni, sunt singurul copil. Tatal meu este paralizat, inconstient, mananca cu ajutorul unei sonde. Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru succesiune? Ce fac in cazul tatalui meu? Va rog ajutor pentru indrumarea mea in aceasta problema, si daca se poate si ce taxe trebuie achitate. Va multumesc.
Monica Bogdan, Contabil
Pentru dezbaterea succesiunii trebuie sa va adresati unui notar public din raza teritoriala a ultimului domiciliu al defunctei.
Referitor la tatal dvs , trebuie sa solicitati in instanta punerea lui sub interdictie si desemnarea unui tutore pentru a-l reprezenta legal si pentru a-i apara interesele!
SUCCES!
=D>
Taxele pentru dezbaterea succesiunii le puteti afla de la un birou notarial.
Ati putea sa faceti succesiune succesiva, dupa decesul tatalui dvs.,daca nu sunteti nevoit sa instrainati urgent, ceva din masa succesorala.