Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ar trebui sa ii propun mamei minorului o intelegere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ar trebui sa ii propun mamei minorului o intelegere inainte de a solicita schimbarea programului in instanta?

Mama minorului impiedica programul de ani de zile. As dori preluarea minorului in lipsa ei. Ar trebui sa ii propun ei direct schimbarea programului inainte de a ma adresa instantei? Nu cred ca exista sansa de intelegere, dar vede cineva uitlitatea?
Copilul este deja instrainat de catre un parinte de celalalt. Creste deja fara tata. Nu stiu daca este intelept sa i se mute domiciliul unde in mod evident copilul se simte acasa. Este greu sa alegi intre doua "rele" si trebuie sa te gandesti unde ii este mai bine copilului. Iar primul gand care iti vine in minte este atasamentul copilului de mama, de casa lui, de mediul lui. Ajungi sa accepti ca probabil nu vei avea o legatura normala cu copilul decat sa tragi de el dintr-o parte in alta.
Ar fi bine sa rezolvați amiabil.
Stiti cum este cu instanțele la astfel de procese...
Deși ati dovedi în instanța tot ce v-ati propune instanțele sunt refractare...
Este foarte greu de obținut în instanța asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat