Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TAXA GUNOI- SALUBRIZARE
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TAXA GUNOI- SALUBRIZARE

detin o casa de vacanta la tara-mosterire parinti. locuiesc acolo in concediu -vara, 30 zile pe an si inca aprox 30 de zile -in weeken-uri.
sunt obligat sa platesc taxa gunoi?? ei mi-au incasa 36 lei pe 2018 odata cu plata taxe si impozite casa-teren. nu am nici viza de flotant acolo.
Taxa de salubrizare se plătește de către toți proprietarii de imobile indiferent de zilele in care aceștia părăsesc imobilul.
IMI INDICATI, VA ROG, LEGEA-ANUL, HG, ETC
Aceeasi problema si la mine. Mai mult decat atat sunt intr-o zona de deal unde masina de gunoi nu poate urca deci practic nu pot sa imi asigure serviciul respectiv. Sigur trebuie sa existe un articol in care sa fie precizate exceptiilesi sau obligatiile prestatorului.